חיפוש
  • Adi Mager

מה הקשר בין הבריכה מהגדולות בעולם לאסטרונאוטים ששוגרו לחלל אתמול?

מאז אמצע שנות ה -90 שחייה מהווה תרגיל חיוני לאסטרונאוטים וזאת מכוון שהדרך הטובה ביותר לחוות תחושה דומה לכוח הכבידה היא לנוע מתחת למים. בשנת 1995 הקימה סוכנות החלל האמריקאית NASA, בריכה מקורה באורך 61 מטר, רוחב 31 מטר ועומק 12 מטר בסמוך למרכז החלל ג'ונסון ביוסטון, טקסס.


הבריכה מכילה כ- 234,650,000 ליטרים של מים, הנשמרים בטמפרטורה של בין 27 ל 30 מעלות צלזיוס ומתחדשים כל 20 שעות. בתחתית הבריכה: העתק של תחנת החלל הבינלאומית. על מנת שהתנאים מתחת למים יהיו דומים ככל האפשר לסביבה בחלל, מתווספים משקולות לחליפות האסטרונאוטים ולרכיבים שקועים כך שהם נשמרים במצב של ציפה נייטרלית ומונעים מהם לצוף או לשקוע. בריכות דומות נבנו לאחר מכן במקומות נוספים בארה"ב וברוסיה.


מה הבריכה הזו לא מאפשרת לעומת תנאי סביבת החלל?

הראשון הוא היעדר חיכוך. בחלל, כאשר אובייקט זז הוא עושה זאת ברציפות עד שהוא נתקל בהתנגדות כלשהי. לעומת זאת, בבריכת המים, חיכוך המים מאט את התנועה. שנית, בחלל האסטרונאוטים אינם חשים במשקלם או במסת גופם, בעוד שמתחת למים הם כן חשים.


לצפייה + אפשרות לנוע בעצמכם וירטואלית בבריכה, בסרטון המצורף (משנת 2016) - https://www.youtube.com/watch?v=lil_I_-7aOM
10 צפיות

צרו

קשר

עדי מגר - מייסדת ומנהלת הפורום

adi.mager@irmi.org.il

  • whatsapp-icon-logo-vector

בקרו

אותנו

  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon

כתבו

לנו

©2018 by IRMI - Israel Raw Materials Resource Forum for the Construction and Infrastructure Industries.

.כל הזכויות שמורות לעדי מגר. אין להעתיק את תכני האתר ללא רשות. אין להשתמש בתכנים לצרכים מסחריים ללא רשות. התכנים נועדו לצרכי עיון ומידע בלבד